Oczyszczalnia ścieków w Wągrowcu zlokalizowana jest przy ul. 11 listopada niedaleko ronda Skockiego.
Większość ścieków z terenu miasta Wągrowca oraz ościennych wsi położonych na terenie gminy Wągrowiec: Bartodzieje, Jankowo, Łaziska, Łęgowo, Kaliska, Kobylec, Micharzewo, Ochodza, Rgielsko zbierana jest przez sieć kanalizacyjną.
Ścieki te dopływają do głównej przepompowni zlokalizowanej w Wągrowcu przy ul. Klasztornej 22 skąd przepompowywane są dwoma kolektorami tłocznymi na oczyszczalnie.
Ścieki ze zbiorników bezodpływowych tzw. szamb i oczyszczalni przydomowych dowożone są taborem asenizacyjnym.
Oczyszczalnia przyjmuje także niewielkie ilości ścieków spoza terenu miasta Wągrowiec i gminy Wągrowiec.
Ilość ścieków oczyszczonych w roku 2018 - 1 009.827 m3
Ilość ścieków dowiezionych taborem asenizacyjnym w roku 2018 - 40.463 m3
Ścieki po wstępnym oczyszczeniu w osadniku Imhoffa dopływają do rektora biologicznego, który jest podstawowym elementem procesu oczyszczania ścieków. Składa się on z komór w których w procesach tlenowych i beztlenowych następuje ich oczyszczenie poprzez usunięcie związków węgla, azotu i fosforu. Za procesy oczyszczania odpowiadają grupy organizmów – bakterii tlenowych i beztlenowych, które to związki te wbudowują w swoje komórki lub uwalniają do atmosfery.
Aby proces tlenowego oczyszczania ścieków przebiegał prawidłowo są one napowietrzane poprzez powietrze dostarczane przez dmuchawy.
Następnie w podłużnych osadnikach wtórnych następuje rozdział osadu czynnego i oczyszczonych ścieków.
Po zakończeniu procesu oczyszczania ścieki poprzez koryto odprowadzane są z oczyszczalni do rowu melioracyjnego a następnie do Jeziora Łęgowskiego. Na korycie zamontowany jest układ pomiarowy, monitorujący ilość ścieków oczyszczonych odprowadzonych do środowiska.
Osad nadmierny powstały w reaktorze wskutek oczyszczania ścieków przepompowywany jest do instalacji odwadniania osadu. Po odwodnieniu poddawany jest procesowi higienizacji i składowany na placu. Po wykonaniu badań dopuszczających do zastosowania go w rolnictwie 3 razy w roku wywożony jest i zagospodarowany rolniczo jako nawóz.
Kontrola skuteczności procesu oczyszczania
Ścieki surowe i oczyszczone poddawane są regularnemu monitoringowi.
Monitoring zewnętrzny wykonywany jest przez certyfikowane laboratorium, które pobiera próbki ścieków surowych i oczyszczonych. Próbki te pobierane są raz w miesiącu i badane są następujące wskaźniki: azot ogólny, fosfor ogólny, BZT5 (biologiczne zapotrzebowanie na tlen po 5 dniach), ChZT (chemiczne zapotrzebowanie na tlen), zawiesina. Wyniki te przedstawiane są instytucjom kontrolującym.
Monitoring wewnętrzny wykonywany jest przez laboratorium zakładowe. Kontrole wykonywane są kilka razy w miesiącu. Badaniu podlegają te same wskaźniki. Wykonywany on jest w celu bieżącej kontroli prawidłowości przebiegu procesów biologicznych na oczyszczalni.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
ul. Janowiecka 100, 62-100 Wągrowiec,
tel. 67 262 26 61, 67 268 50 86,
fax 67 262 01 26
e-mail: sekretariat@mpwik-wagrowiec.pl
ePUAP: /MPWiKWagrowiec/SkrytkaESP
Konto bankowe: PEKAO S.A. nr
49 1240 3725 1111 0000 4057 9256